Rytm dobowy cz.1

4

Czym jest rytm dobowy?

Rytm dobowy, to 24 godzinny cykl, który zaczyna się każdego ranka, wraz ze wschodem słońca. Ten sam rytm mówi ciału, kiedy a trawić jedzenie, jak przygotować się do snu i jak regulować wszystkie procesy organizmu. Odpowiada on za ciśnienie krwi, metabolizm, produkcję hormonów, temperaturę i odnowę. W każdej godzinie organizm podejmuje inne funkcje. Każdy proces w bilionie komórek regulowany jest przez wewnętrzny zegar. 

Ciało stara się koordynować pracę układów według rytmu dobowego na podstawie natężenia światła. Współczesny tryb życia zakłóca ten rytm. Długie godziny pracy, niebieskie światło, sztuczne oświetlenie, wysyłają błędne sygnały, że noc jeszcze nie nastała. Brak naturalnego światła i ruchu zakłócają ten rytm jeszcze bardziej. W konsekwencji narastają problemy z trawieniem, bezsennością, chronicznym zmęczeniem, czy zaburzoną gospodarką hormonalną.

Skąd ciało wie, która jest godzina?

Trudno sobie wyobrazić w dzisiejszym świecie życie bez zegarka. nastawiamy budziki na określoną godzinę, w ciągu dnia kontrolnie zerkam co jakiś czas, żeby upewnić się, czy zdążymy wszędzie na czas. 

Wewnątrz ciała funkcjonuje inny zegar. Za regulację pracy organizmu odpowiada podwzgórze, które znajduje się w mózgu. odpowiada ona za regulację pracy układów. To ona aktywuje reakcję walki i ucieczki w sytuacjach stresowych, to stamtąd jest wysyłany sygnał o głodzie, czy pragnieniu, To podwzgórze dostaje sygnały z ciała o mniejszych ilościach jedzenia, kiedy jesteś diecie, to samo dzieje się przy większej intensywności ćwiczeń , podwzgórze dostaje sygnał, że mięśnie są zmęczone, a układ krążenia przeciążony i to właśnie sygnał z podwzgórza każe Ci przestać. Jeśli siedzisz zbyt długo w pracy, to właśnie ta część mózgu daje Ci znać o znużeniu i senności. 

Odpowiada ono również za czynności, które nie zależą od naszej woli. Podwgórze reguluje ciśnienie krwi, perystaltykę jelit, czy temperaturęc ciałą. 

Aby sprawnie zarządzać wszystkimi układami, podwzgórze korzysta z sygnałów, które są wysyłane przez tkanki i organy ciała, ale również środowisko zewnętrzne.Prosty przykład, gdy coś pięknie pachnie- robimy się głodni. 

Ważną częścią podwzgórza, są tzw. jądra nadskrzyżowaniowe, które odpowiadają za dostrzeganie światła. Ta niewielka część, mieszcząca około 20 tys neuronów jest wielkości ziarenka ryżu i informuje ciało, kiedy nadchodzi dzień, a kiedy noc. 

Kiedy wewnętrzny zegar biologiczny wchodzi w dysonans z tym, jak wygląda nasz dzień, zaczynają się problemy.

Zsynchronizowanie pracy zegara z trybem życia pomaga organizmowi funkcjonować w równowadze, aby to lepiej zrozumieć, wyobraźmy sobie organizm, który w nocy zamiast spać, otrzymuje pożywienie. Według zegara biologicznego wszystkie narządy mogą odpoczywać, jest ciemno, jest noc, organizm śpi. Ciało w dysonansie z zegarem biologicznym pobiera wartości odżywcze wtedy, gdy komórki nie są w stanie ich przetworzyć. W tej sytuacji ciało nie żyje w zgodzie z sygnałami wysyłanymi z podwzgórza. W konsekwencji zaburzają się procesy trawienne, narastają procesy zapalne. 


Badania nad rytmem dobowym są dość świeżym tematem w dziedzinie nauki i medycynie zachodu, podczas gdy cykl dzienny jest fundamentalnym elementem medycyny ajurwedyjskiej. 


Jak wygląda Twój dzień?


Z tym pytaniem zostawię Cię, abyś mogła się nad nim zastanowić. Już niedługo ukaże się kolejna część wpisu. Jeśli nie chcesz przeoczyć publikacji możesz dołączyć do newslettera, w którym informuję o nowych wpisach na blogu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *